Odsłonięte szyjki zębowe – przyczyny, objawy, leczenie

Dentysta Dębno

Zachodniopomorskie

Odsłonięte szyjki zębowe to zwykły problem. Dają nieprzyjemne wzory i grożą rozwojem poważnych chorób, oraz w tyle nawet utratą zębów. Niezależnie od podstawy tej choroby, należy się nią zdobyć i wdrożyć środki zaradcze.

Dentysta Lipiany

Obnażanie szyjek zębowych to koniec „odwoływania się” albo te „obniżania” dziąseł. Nie dzieje się toż z dnia na doba, ale proces ten istnieje niewłaściwy dla stanu przyzębia. Trzeba zgłosić się do periodontologa, który diagnozuje problem – bada uwagi i zaleca optymalne postepowanie.
Przyczyny odsłaniania szyjek zębowych

wybielanie zębów ibright
wybielanie zębów ibright

Przyczyn może być mnóstwo, choć najczęstsze spośród nich wtedy wiek pacjenta, a ponadto nieprawidłowa higiena jamy ustnej.

zobacz również Ionic White

Niestety, problemy z przyzębiem to niemal efekt naturalny, połączony ze starzeniem się organizmu. Wyświetlanie się szyjek zębowych u osób po pięćdziesiątce czy sześćdziesiątce nie jest niczym zaskakującym. Co dobre, częściej rzecz dotyczy ludzi niż osób.

Niezależnie od wieku, przyczyną problemu jest często również higiena. Zarówno ta niedostateczna (niedoczyszczanie zębów, odkładający się na nich osad, zbyt rzadko zmieniana szczoteczka etc.), kiedy natomiast taż przesadna (częste mycie zębów twardą szczoteczką przy stosowaniu złej techniki szczotkowania) mogą dodawać się do odsłaniania szyjek zębowych.
„Zanik dziąseł” (w rezultacie gromadzenia się płytki nazębnej i czekania kamienia) powoduje również palenie papierosów.
„Cofanie” albo te „opuszczanie się” dziąseł to wyjątkowo proces będący efektem wad zgryzu i nierównomiernie obciążonych spośród obecnego względu zębów.
Za obnażanie szyjek może odpowiadać czasami chorobliwe zgrzytanie zębami (bruksizm).
Przyczyną problemu jest również zła dieta, niedożywienie, awitaminoza (niedobór witamin).
Dodatkowo, niektóre choroby ogólnoustrojowe generują problemy z przyzębiem (cukrzyca).

Objawy odkrytych szyjek zębowych

Zdrowe przyzębie charakteryzuje się różowymi dziąsłami, które szczelnie otaczają ząb u nasady, dobrze sięgając do jego korony. Szyjki nie są odkryte, nie tworzą kieszonek dziąsłowych (szczelin pomiędzy zębem, a dziąsłem). Gdy odsłaniają się szyjki zębowe, pojawiają się charakterystyczne symptomy.

Nadwrażliwość zębów na zima, ciepło, a oraz na lekki i zły smak a na dotyk to specjalny objaw obnażonych szyjek zębowych. Przenosi się jej przy spożywaniu posiłków czy piciu napojów o stałym gustu i temperaturze, kiedy a w związku z zimnym powietrzem, podczas szczotkowania zębów etc. Uczucie jest trudne, odczuwa się chwilowy, ale przeszywający ból.
W wypadku odsłoniętych szyjek zębowych obserwuje się niekiedy (w trakcie mycia zębów) krwawienie dziąseł.
Obnażenie szyjki zębowej można zazwyczaj także zobaczyć. Odsłonięta cecha jest gorsza od reszty zęba.

Leczenie odsłoniętych szyjek zębowych

Leczenie zależy od podstawy powstania problemu, a oraz od zaawansowania choroby. Zazwyczaj otwiera się jednak od zabiegów higienizacyjnych.

Piaskowanie i skaling to doskonałe rzuty w działaniu odsłoniętych szyjek. Zabiegi wykonuje się w gabinecie stomatologicznym w sensie usunięcia płytki nazębnej i kamienia, aby zahamować (spowolnić) rozwój choroby. Profilaktycznie rozprzestrzenia się je co pół roku.

Potrzebna może stanowić ponad zmiana nawyków higienicznych. Przy odsłoniętych szyjkach zębowych odnosi się miękkich szczoteczek. Kluczowa jest jeszcze technika szczotkowania – czyści się zęby ruchem wymiatającym (zawsze w charakterze od dziąsła) Dużo jest brać irygatory i/lub szczoteczki soniczne, jakie nie doprowadzają do umieszczania się osadu nazębnego.

Dentysta Lipiany

Warto wyposażyć się i w podobne środki do higieny i pielęgnacji jamy ustnej. W wypadku nadwrażliwości zębów nie powinno się używać past wybielających (ścierających). Trzeba wybierać też do zębów nadwrażliwych, z fluorem. Odpowiedzialne są także specjalne preparaty ochronne, które pomagają remineralizację szkliwa.
Profilaktycznie, by nie narażać się na ból, najlepiej unikać zimnego i przyjaznego, a ponadto słodkich napojów, owoców cytrusowych, słodyczy… Codzienną dietę należy wzbogacić w witaminy a minerały.
Czasami niezbędne jest rozpoczęcie działania ortodontycznego, aby przyzębie funkcjonowało prawidłowo.
W niektórych przypadkach pojedyncze szyjki zębowe kryje się materiałem kompozytowym.
W zaawansowanych stadiach choroby zabieg chirurgiczny jest dobrym wyjściem. Pokrywa się wówczas odsłonięte szyjki zębowe tkanką czerpaną z podniebienia.

Źródło artykułu Odsłonięte szyjki zębowe

Dentysta Lipiany

0 0 votes
Czy polecasz
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments